Jóga – jógová terapie

Irena Krausová – prakticky nevidomý instruktor jógy:

Moderní jógu jsem dříve vnímala jako lehce fanatické snažení o sebepoznání a harmonizaci formou efektně prováděných na sílu a klouby náročných pozic. Jako masér jsem se začala před časem zajímat o vývojovou kineziologii, kde jsem se setkala s jógou tak trochu jinak.

Základem vývojové kineziologie je skutečnost, že od prvních kroků všichni umíme automaticky a přirozeně provádět určité spektrum pohybů. Každý z nás má však jiné výchozí genetické predispozice, které určují jak budeme konkrétní pohyb vykonávat (tzv. pohybové vzorce). Tyto pohybové vzorce sice máme někde uložené, ale neumíme je díky svým špatným pohybovým návykům používat. Rozkódovat nebo spíše obnovit se dají mimojiné i jógovou praxí.

Metoda propojování jógy s vývojovou kineziologií mě oslovila, a proto ( i přes svůj zrakový handicap) jsem se rozhodla věnovat profesně pohybové józe.

Mou jógovou filosofií je snaha o rovnováhu stability a mobility, optimální držení těla a dechové mechaniky v souladu s reálným životem.

Děkuji za trpělivost, profesionalitu i lidský přístup svým instruktorkám: Jarmile Koudelkové, Regině Šimůnkové, Barboře Řepové a Gabriele Frintové, s ohledem na můj zrakový handicap to opravdu neměly lehké :-).

Fotogalerie